Napsali o nás

Naše univerzitní školka je už na obzoru

18. 11. 2013 10.16

Zprovoznění univerzitní mateřské školky ve zrekonstruované budově E 2 je už na obzoru. Dodavatel stavby- liberecká firma Havax-dnes převzala staveniště a stavební práce mají být podle smlouvy dokončeny nejpozději do konce června.

Mateřská školka pro 48 předškoláků vznikne rekonstrukcí části nepoužívaných vývojových dílen. Projekt za bezmála 26 milionů korun počítá i s vybudováním denního klubu pro studenty a s rekonstrukcí střechy budovy.

Mateřská škola se dvěma třídami by měla přednostně sloužit zaměstnancům a studentům univerzity. "Otevřít jsme ji chtěli už letos, do soutěže na dodavatele se nám ale přihlásil jediný uchazeč, a tak jsme ji museli opakovat. Rádi bychom školku otevřeli příští rok co nejdříve," řekl rektor Zdeněk Kůs. Náklady projektu se původně odhadovaly na 40 milionů korun, díky veřejné soutěži jsou ale nižší.

Chceme usnadnit mladým kvalifikovaným lidem návrat do práce. Stává se nám, že bychom velmi rádi zaměstnali mladé maminky, které se nám již dříve osvědčily. Vrátily by se do práce rády,  jsou ale na mateřské dovolené a nemohou sehnat místo v mateřské školce pro své děti. Proto uvažujeme o tom, že ve školce vznikne oddělení i pro děti mladší než tři roky,“ zdůvodnil záměr na výstavbu školky profesor Kůs.

Přestože se mateřská škola teprve začíná budovat, o provozovateli už má univerzita rozhodnuto. Bude jím soukromá Mateřská škola U Bílého králíka z České Lípy. Ta dnes slouží jako školka fakultní, kam studenti chodí na praxi. Jednatelka firmy Ivana Honsnejmanová učí už sedm let na katedře pedagogiky a psychologie FP TUL. Fakulta přírodvědně-humanitní a pedagogická  v současné době připravuje nový bakalářský obor učitelství pro mateřské školy a studenti oboru by pak měli na praxe chodit právě do univerzitní mateřinky. "Jsme mateřská škola s prvky waldorfské a montessori pedagogiky, a taková by měla být i mateřinka v Liberci," konstatovala Honsnejmanová.

Celý článek na tuni.tul.cz

Zpět na přehled článků